Temel İtaat Eğitimi


temel itaat eğitimi

Temel itaat eğitimi denildiği zaman aklımıza disiplinli asker gibi bir köpek profili gelir ama bu değildir tabii ki gerçek olanı. temel itaat eğitimi her şeyden önce köpek ile sahibi arasında ilk dalga iletişim frekansıdır.Bence temel itaat eğitiminin en güzel yanı, köpek ile sahibinin göz teması ile hareket ediyor olmalarıdır. Düşünsenize, sizi dışarı çıktığında sürekli çekiştiren ve sağa sola koşmaya çalışan, bir sağ tarafınızda bir sol tarafınızda sürekli yön değiştiren bir köpeğiniz var ve bu köpeğiniz aşağıda videosunu seyrederken anlatmaya çalıştığımı daha net olarak görebileceğiniz itaat eğitimi sonunda köpeğinizin sizin sol tarafınızda, itaatkar son derece keyifli bir şekilde sizi takip ettiğini ve siz durduğunuzda yada bir arkadaşınızı görüp onunla iki dakika ayak üstü muhabbet etmeye çalıştığınızda, sizi sol tarafınızda oturup beklediğini hayal edebiliyor musunuz?

“Benim köpeğim asla bu şekilde yapmaz…”  dediğinizi hissedebiliyorum.

Ben, size bu müfredatın seyrini müsaadenizle ne şekilde işlediğini anlatmaya çalışayım.

      Eğitime teslim aldığım öğrencimin ilk etapta yapacağım algı testinden ve 72 saatlik oryantasyon sürecinden sonra ilk eğitim alanındaki eğitim müfredatına başlıyorum, ilk müfredatın ilk konusu köpekle birlikte göz teması kurmasını sağlayacak şekilde sol tarafımda yürüyüş eğitimine başlar, sonraki süreçte içten ve dıştan dönme eğitimi olarak devam ederim. Temel itaat eğitiminde en hassas konulardan biri köpeğin anlamsız yere (köpeğe göre anlamsız) sol tarafta ayakta yada oturarak beklemesini sağlama müfredatıdır. Özellikle eğitimin bu sürecinde köpeğime değişken aralıklı ödül proğramını tatbik ederim. Köpeğimin göz teması aşinalığını sürekli hale getirmek içinde sabit aralıklı ödül proğramı diye adlandırılan sistemi uygulamaktayım.

      Köpeğimizin itaat eğitimi ilerledikçe fiziki komutların yanında, sözlü komutları da yerine getirmeye başlıyor olması sahibi olarak bizleri çok mutlu etmeye başlayacaktır. Şöyle hayal edebilirsiniz, köpeğinize tek parmağınızı şıklattığınızda oturması ve aynı zamanda fiziki olarak komut vermeye imkanımızın müsait olmaması durumunda sözlü olarak “OTUR” komutu yeterli olacaktır ve tabii devamında bekle komutunu da vermemiz gerekecektir.

      Şu konu kesinlikle unutulmamalıdır, temel itaat eğitimi sadece köpeğimizin oturup yatması beklemesi veya buna benzer verilen komutları yerine getirmesi ile ala sınırlı değildir. Ör. : evde oturuyorsunuz ve köpeğiniz istemediğiniz bir davranış kalıpı sergilediğini düşünün, burada eğitimde öğrendiği ve bütün fillerin kesilmesi anlamına gelen “HAYIR” komutu ile o anda ne yapmakta olduğu hareketi sonlandırdığını göreceksiniz, yani eğitim sadece otur, yat, kalk, bekle değildir. Bu komutlar günlük yaşantınızda sizlerin köpeğinizle ortak yaşamda karşılacağınız yüzlerce bizlere göre hata sayılan hareketlerin kaybolduğu anlamına da gelmektedir. Biraz daha açık anlatmak gerekirse, köpeğimize göre normal olan ama bizimle olan yaşantısında doğru olmayan hareketlerin ortadan kalkması için alt karakter yapısının bizlerle uyumlu hale gelmesini sağlıyoruz.

      Dilerseniz, buradan sonrasını sizi tesisimize davet edelim ve gözlerinizle kendiniz gözlemleyin, Ne dersiniz…:-)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir